| Inicio |
Información de AutorInformación do Autor ![]() |
Obra en Detalle ![]() |
Resultados Búsqueda ![]() |
Busq. Avanzada ![]() |
Busq. Específica ![]() |
Una de las más interesantes obras de este genial paisajista. Escoge en esta ocasión un luminoso y abrupto paisaje que parece evocar los caminos serpenteantes de los Picos de Europa. El sentido de profundidad viene reforzado por el camino que, arrancando en primer plano, se pierde en la perspectiva del cuadro a través de las montañas. En dicho camino el autor sitúa unas siluetas humanas, con escaso protagonismo en la escena, y que parecen estar ubicados con la intención de enfatizar la escala del desfiladero y de las cumbres que los rodean.
La luz, siempre fundamental para entender la obra de Ovidio Murguía, es en esta obra una clara protagonista de la escena, una luz alegre y vital que genera en primer término la inquietante oscuridad de la ladera lóbrega de la primera montaña.
La obra pertenece a los últimos años de su vida, en los que participa en dos importantes hitos artísticos en su carrera: la exposición del Círculo de Bellas Artes de Madrid en 1898, y la Exposición Nacional de 1899.
Exposición "Espacio Colección Caixanova", en el Centro Social Caixanova Vigo, desde el 22 de noviembre de 2006.
Unha das máis interesantes obras deste xenial paisaxista. Escolle nesta ocasión unha luminosa e abrupta paisaxe que parece evocar os camiños serpeantes dos Picos de Europa. O sentido de profundidade vén reforzado polo camiño que, arrancando en primeiro plano, se perde na perspectiva do cadro a través das montañas. No devandito camiño, o autor sitúa unhas siluetas humanas, con escaso protagonismo na escena, e que parecen estar situadas coa intención de resaltar a escala do desfiladeiro e dos cumios que as rodean.
A luz sempre fundamental para entender a obra de Ovidio Murguía é nesta obra unha clara protagonista da escena, unha luz alegre e vital que xera, en primeiro termo, a inquietante escuridade da aba lóbrega da primeira montaña.
A obra pertence aos últimos anos da súa vida, nos que participa en dous importantes fitos artísticos na súa carreira: a exposición do Círculo de Belas Artes de Madrid en 1898 e a Exposición Nacional de 1899.
Exposición "Espazo Colección Caixanova", no Centro Social Caixanova Vigo, dende o 22 de novembro de 2006.
Corta, romántica, intensa vida la de este dotadísimo pintor, excelente paisajista, hijo de los escritores Rosalía Castro y Manuel Murguía. Comenzó a pintar en Compostela, en la Real Sociedad Económica de Amigos del País, de la que era profesor el excelente artista José Fenollera. En 1895 se traslada a Madrid, pero no sigue los caminos habituales de San Fernando ni las posibles pensiones para Roma, entonces poco menos que imprescindible para hacer carrera oficial. Su parentesco con el novelista Alejandro Pérez Lugín, en cuya casa reside, le permite asistir a tertulias literarias y relacionarse con artistas. Sale al campo, a la zona del Guadarrama, a pintar paisaje del natural, y acude con frecuencia al Museo del Prado, donde realiza copias de grandes maestros, para ejercitarse en el oficio de pintor. Su padre, hombre ambicioso, le relaciona con políticos influyentes de la época para los que ha de realizar escenas de género, muy en boga entonces, y decoraciones murales para sus palacios. Ovidio cumple estos encargos, aunque a regañadientes, hasta que decide liberarse de ellos por completo y vivir alegremente, a la bohemia, una vida que su precaria salud no le tolera. Concurrió a algunas exposiciones, pero su cortísima vida no le permitió cuajar la obra a la que sin duda su temperamenteo estaba destinado. La pintura de Ovidio Murguía figura en los museos de Galicia, especialmente en los de Pontevedra y a Coruña, donde está la más representativa. Fue un paisajista romántico, un poco escenográfico, al gusto de su época. Buen dibujante, trabaja los cuadros sin insistir la pincelada. Al contrario, pese a su minuciosa ejecución, hay en ellos frescura y autenticidad. Sus escenas de género, pese al obligado costumbrismo, son auténticas y de mancha muy suelta. En sus figuras se muestra dramático, un tanto teatral, con evidente influencia de Ribera y los tenebristas del XVII.
-Pablos, Francisco: Plástica gallega. Vigo, Caixavigo, 1981. -Pablos, Francisco: Pintores gallegos del Novecientos. A Coruña, Fundación Barrié de la Maza, 1981. -Barreiro, Alejandro: Del arte gallego. A Coruña, 1917. -Couselo Bouzas, José: La pintura gallega. A Coruña, Porto, 1950. -Chamoso Lamas, Manuel: «Arte», en Galicia. Barcelona, Edit. Noguer. 1976. -Pantorba, Bernardino de: Historia y crítica de las Exposiciones Nacionales de Bellas Artes. Madrid, 1980. -Gaya Nuño, J. A.: Picasso. Vol. I. Edit. Aguilar. Madrid, 1975. -VV. AA.: Un siglo de pintura gallega 1880/1980. Buenos Aires, Museo Nacional de Bellas Artes, 1984.
Curta, romántica, intensa foi a vida a deste dotadísimo pintor, excelente paisaxista, fillo dos escritores Rosalía Castro e Manuel Murguía. Comezou a pintar en Compostela,na Real Sociedade Económica de Amigos do País, da que era profesor o excelente artista José Fenollera. En 1895 trasládase a Madrid, pero non segue os camiños habituais de San Fernando nin as posibles pensións para Roma, daquela pouco menos ca imprescindibles para facer carreira oficial. O seu parentesco co novelista Alejandro Pérez Lugín na casa do cal reside, permítelle asistir a tertulias literarias e relacionarse con artistas. Sae ó campo, á zona do Guadarrama a pintar paisaxe do natural e acode con frecuencia ó Museo do Prado, onde realiza copias de grandes mestres, para exercitarse no oficio de pintor. Seu pai,home ambicioso, relaciónao con políticos influentes da época para os que ha de realizar escenas de xénero, moi de moda daquela, e decoracións murais para os seus palacios. Ovidio cumpre estes encargos aínda que de mala gana, ata que decide liberarse deles por completo e vivir alegremente , á bohemia, unha vida que a súa saúde precaria non tolera. Concorreu a algunhas exposicións, pero a súa curtísima vida non lle permitiu cristaliza-la obra á que sen dúbida o seu temperamento estaba destinado. A pintura de Ovidio Murguía figura nos museos de Galicia, especialmente nos de Pontevedra e A Coruña, onde está a máis representativa. Foi un paisaxista romántico, un pouco escenográfico, ó gusto da súa época. Bo debuxante, traballa os cadros sen insistir na pincelada. Ó contrario, aínda que de execución minuciosa, hai neles frescura e autenticidade. As súas escenas de xénero, pese ó obrigado costumismo, son auténticas e de mancha moi solta. Nas súas figuras amósase dramático, un tanto teatral, con evidente influencia de Ribera e os tenebristas do XVII.
-Pablos, Francisco: Plástica gallega. Vigo, Caixavigo, 1981. -Pablos, Francisco: Pintores gallegos del Novecientos. A Coruña, Fundación Barrié de la Maza, 1981. -Barreiro, Alejandro: Del arte gallego. A Coruña, 1917. -Couselo Bouzas, José: La pintura gallega. A Coruña, Porto, 1950. -Chamoso Lamas, Manuel: «Arte», en Galicia. Barcelona, Edit. Noguer. 1976. -Pantorba, Bernardino de: Historia y crítica de las Exposiciones Nacionales de Bellas Artes. Madrid, 1980. -Gaya Nuño, J. A.: Picasso. Vol. I. Edit. Aguilar. Madrid, 1975. -VV. AA.: Un siglo de pintura gallega 1880/1980. Buenos Aires, Museo Nacional de Bellas Artes, 1984.
|
|
|
|
Una de las más interesantes obras de este genial paisajista. Escoge en esta ocasión un luminoso y abrupto paisaje que parece evocar los caminos serpenteantes de los Picos de Europa. El sentido de profundidad viene reforzado por el camino que, arrancando en primer plano, se pierde en la perspectiva del cuadro a través de las montañas. En dicho camino el autor sitúa unas siluetas humanas, con escaso protagonismo en la escena, y que parecen estar ubicados con la intención de enfatizar la escala del desfiladero y de las cumbres que los rodean.
La luz, siempre fundamental para entender la obra de Ovidio Murguía, es en esta obra una clara protagonista de la escena, una luz alegre y vital que genera en primer término la inquietante oscuridad de la ladera lóbrega de la primera montaña.
La obra pertenece a los últimos años de su vida, en los que participa en dos importantes hitos artísticos en su carrera: la exposición del Círculo de Bellas Artes de Madrid en 1898, y la Exposición Nacional de 1899.
Exposición "Espacio Colección Caixanova", en el Centro Social Caixanova Vigo, desde el 22 de noviembre de 2006.
Unha das máis interesantes obras deste xenial paisaxista. Escolle nesta ocasión unha luminosa e abrupta paisaxe que parece evocar os camiños serpeantes dos Picos de Europa. O sentido de profundidade vén reforzado polo camiño que, arrancando en primeiro plano, se perde na perspectiva do cadro a través das montañas. No devandito camiño, o autor sitúa unhas siluetas humanas, con escaso protagonismo na escena, e que parecen estar situadas coa intención de resaltar a escala do desfiladeiro e dos cumios que as rodean.
A luz sempre fundamental para entender a obra de Ovidio Murguía é nesta obra unha clara protagonista da escena, unha luz alegre e vital que xera, en primeiro termo, a inquietante escuridade da aba lóbrega da primeira montaña.
A obra pertence aos últimos anos da súa vida, nos que participa en dous importantes fitos artísticos na súa carreira: a exposición do Círculo de Belas Artes de Madrid en 1898 e a Exposición Nacional de 1899.
Exposición "Espazo Colección Caixanova", no Centro Social Caixanova Vigo, dende o 22 de novembro de 2006.
Visor de Eventos |
|
|
| Título | Inv. | Tipo | Técnica | TipologíaTipoloxía | Autor | FechaData | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Filtrar: | |||||||
| PáginaPáxina 1 de 3 | |||||||
| Consultando de registrosrexistros | |||||||
Buscar en la colección:
Buscar na colección:
| Nombre ArtísticoNome Artístico | NombreNome | ApellidosApelidos | NacimientoNacemento | |
|---|---|---|---|---|
| Filtrar: | ||||
| PáginaPáxina 1 de 3 | ||||
| Consultando de registrosrexistros | ||||
| Título | Inv. | Tipo | Técnica | TipologíaTipoloxía | Autor | FechaData | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Filtrar: | |||||||
| PáginaPáxina 1 de 3 | |||||||
| Consultando de registrosrexistros | |||||||
Cargando Datos... |

Cargando Datos...